Zsenília szövetek
Manapság a legelterjedtebb szövet a kárpitos bútorok, kanapék és ülőgarnitúrák esetében a zsenília. Rengeteg színben és mintázattal kaphatóak, vékonyabb és vastagabb változatban is készítik, de itt is a szövés sűrűsége, valamint minősége a legfontosabb. Ha zsenília szövettel bevont kanapét választunk, 5-10 évig biztosan kiszolgál majd minket.
A zsenília anyagok tapintása kissé érdes (köszönhetően a bordás szövésnek), hasonló mint a kordbársony, csak kissé merevebb. A szövés miatt hajlamosak a felületi kopásra, bár ez a használat módjától is függ. Lehetőleg magasabb kategóriájú, jobban megszőtt anyagot válasszunk, ezzel elkerülhetjük, hogy az anyag megnyúljon az ülőfelületen.
Fontos tudni, hogy a szövetek esetében nem a vastagság a legfontosabb szempont! Ha jól akarunk választani, akkor az alábbi két szempontot vesszük figyelembe:
Az első a felhasznált fonal sodrási technológiája és minősége. Minél több elemi szálból van összesodorva egy fonal, annál tartósabb. Az azonos szálakból azonos darabszámban összesodort fonalaknál a döntő különbséget a sodrás technikája adja meg.
A második a szövés sűrűsége. Minél több úgynevezett keresztpont található 1 négyzetcentiméteren, annál sűrűbb a szövet. Ezt magatok is könnyedén ellenőrizhetitek: tartsátok a fény felé a szövetmintát, így láthatóvá válik, mennyi fényt ereszt át. Minél kevesebb fény szűrődik át a szöveten, annál jobb! Ezzel a technikával könnyedén összehasonlíthatjátok az anyagokat egymással.
A zsenília anyagok előnyei:
- erős, bordázott felület
- géppel is tisztíthatóak
- közepes árkategóriában is megfelelő minőséget kapunk
- szinte minden színnek van egyszínű (üni) és mintás változata is
A zsenília anyagok hátrányai:
- ha a szövésük ritka, könnyen megnyúlnak
- az igénybevett helyeken hajlamosak a kopásra
Kovács Krisztián
Kényelemszakértő
Kapcsolódó cikkek