Konyhabútor tervezés
A konyha a családi élet jelentős színtere. Éppen ezért korántsem mindegy, hogy miként rendezzük be, konyhabútorunkat hogyan tervezzük meg. Hogy leendő konyhabútorunk mindenben tökéletes legyen, a vásárlás előtt néhány dologra mindenképpen érdemes odafigyelni.
Alapvető, hogy elférjen és mindennek meg legyen a helye. Ha magunk szeretnénk megtervezni, akkor jó ha van kéznél mérőszalag, toll és papír, valamint ismerni kell néhány alapvető dolgot a konyhabútor tervezés folyamatáról. Hogy mik is ezek, nézzük szépen sorjában:
- Mérjük meg a falak teljes hosszát, ugyanis ez határozza meg konyhánk befoglaló méretét. A mérést legalább 3 helyen végezzük el: alul a lábazatnál, kb. 10-15cm magasan; középen a munkalap magasságában, kb. 90cm magasan; és legfelül a felső elemek aljának magasságában, kb. 150cm magasan.
- Ragadjunk tolat és rajzoljuk le egy papírlapra 1:10 méretarányban a falakat. Ha van gázcső, ablak, esetleg radiátor, azt is ábrázoljuk a papíron. Fontos, hogy ne felejtsük el megmérni ezek távolságát és feltüntetni az alaprajzon!
- A szabvány munkalap 60cm szélességű, így először azzal kezdjük. A fallal párhuzamosan rajzoljuk be. Ha a konyhánk „L” alakban készül, akkor mindkét oldalra.
- A majdani konyhabútorunk elemjegyzékének segítségével rajzoljuk be (a saroktól kezdve) a lehetséges elemeket. A tűzhely és a mosogató helyét is tervezzük meg.
- A sarokban, a munkalapok illesztésénél használjunk sarokelemet, amely a munkalap alá nyúlik, így kihasználhatjuk a holt helyeket is a munkalap alatt.
- A felső elemeket ugyanazokban a szélességi méretekben tervezzük meg (pl. ha az alsó elem 80 cm széles, akkor fölé is 80 cm-es elemet tervezzünk), így biztosan szép és egységes lesz a kész bútor. A felső elemek mélysége általában 30-35cm, bár hűtőgépek fölé kérhetünk 55-60 cm mély elemet is.
- A felső sarokban szintén sarokelemet kell használnunk, amelyet ki kell egészítenünk egy megfelelő méretű elemmel, hogy "fusson" az alatta levő sarokelemmel. Például, ha az alsó sarokelem szélessége 100cm, akkor a felső 60x60 cm-es sarok mellé terveznünk kell egy 40 cm-es elemet is.
- A munkalap alá beépített mosogatógépek beszereléséhez nincs szükség külön elemre, csak a választott típusnak megfelelő 45, vagy 60cm-es helyet kell kihagynunk, ahova majd elhelyezhetjük. Ha nem szeretnénk nézegetni, szinte valamennyi mosogatógépnek cserélhető az ajtó borítása, így elrejthetjük egy szép ajtólap mögé.
- A beépíthető főzőlap-sütő kombináció csak együtt, azaz egymás alá szerelhető. Ennek oka, hogy a főzőlap kapcsolói az alatta lévő sütő előlapján találhatóak. Ha külön szeretnénk elhelyezni a sütőt és főzőlapot, akkor önálló főzőlapot és önálló sütőt válasszunk. Az önálló gáz, vagy kerámia főzőlap bárhova szerelhető, csak a munkalapban kivágott nyílásba kell süllyeszteni. Az önálló sütőt alul a munkalap alatt, vagy derékmagasságban az erre kialakított elemben lehet elhelyezni.
- A mosogatótálca alatti elem üres, így azt úgy tervezzük meg, hogy lehetőleg az elem közepére essen lefolyó csonk. Így nem lesz gond a bekötésével. A csepegtetős mosogatókat tehetjük keskenyebb elembe is, mivel a csepegtetőt elég a munkalapba süllyeszteni. A csepptálcás mosogató csepegtető részét legjobb a mosogatógép fölé "lógatni".
Kovács Krisztián
Kényelemszakértő
Kapcsolódó cikkek
Fix kanapék, heverők
Praktikus kialakítású heverők és fix kanapék. De mikor is jó választás ez a fajta bútor?